Jak sprawdzić czy nie mamy zapomnianych kont bankowych?

1 lipca 2016 wystartowała Centralna Informacja o rachunkach uśpionych. Inicjatywa została powołana, aby ułatwić spadkobiercom poszukiwanie majątku po zmarłych. Jakie plusy daje funkcjonowanie Centrali?

Centralna Informacja o rachunkach uśpionych

Centralna Informacja o rachunkach uśpionych – spadkobiercy będą mieli lepiej 

Od 1 lipca każda osoba poszukująca majątku po bliskich będzie mogła w prosty sposób uzyskać informacje o wszystkich rachunkach, które posiadał zmarły. I to nie tylko w największych polskich bankach, ale również we wszystkich SKOKACH i bankach spółdzielczych. Wystarczy złożyć wniosek w oddziale jakiegokolwiek banku lub SKOK-u, a ten przekażę zapytanie do Krajowej Izby Rozliczeniowej, która za pomocą systemu OGNIVO roześle zapytania do banków.

Aby złożyć wniosek do Centralnej Informacji o Rachunkach, konieczne jest przedstawienie jedynie tytułu prawnego do spadku. To bardzo dobra zmiana, ponieważ dotychczas, żeby uzyskać informacje o tym, czy zmarły posiadał rachunek w danej instytucji finansowej, konieczne było wystosowanie do niej indywidualnego zapytania. Sprawdzenie w ten sposób wszystkich banków w Polsce trwałoby spokojnie kilka lat.

Teraz wszystko się zmieniło, bo banki muszą odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych. Tak przynajmniej zapisane jest w ustawie, która wprowadziła Centralną Informację o Rachunkach Uśpionych. Od banku, w którym złożymy taką dyspozycję, otrzymujemy raport z listą instytucji finansowych prowadzących rachunki dla zmarłego. Zgodnie z niektórymi szacunkami na takich uśpionych rachunkach może leżeć nawet 10 mld zł! Dlatego warto sprawdzić, czy bliska osoba nie miała gdzieś tajnego konta typu “zaskórniak”.

Sprawdź czy ktoś nie założył na Twoje dane konta 

Drugim plusem powstanie Centralnej Informacji o Rachunkach bankowych jest to, że Centrala będzie dodatkowo pomagała w sprawdzeniu tego, czy ktoś nie otworzył na nasze dane rachunku. W Polsce to dość powszechny proceder, a sektor bankowy walczył z nim z niewielką skutecznością. Przestępcy, którzy dostali się w posiadanie naszych danych osobowych, otwierali na nie konto w banku. Następnie z takiego konta zaciągali pożyczki pozabankowe, brali kredyty czy otwierali kolejne rachunki (za pomocą przelewu internetowego)

Każda osoba, która podejrzewa, że ktokolwiek bez jej wiedzy mógł otworzyć na jej dane rachunek, będzie w stanie w łatwy sposób to sprawdzić. Wystarczy, że złoży dyspozycję w dowolnym oddziale banku lub SKOKU. To potężny oręż w walce z przestępcami. Dodatkowo od 1 lipca KNF ograniczył również możliwość otwierania kont bankowych za pomocą przelewu internetowego na symboliczny 1 grosz.

Teraz będziemy mogli zrobić to tylko wtedy, jeśli przelew, który wykonujemy w celu aktywacji konta, wychodzi z banku, w którym konto otworzyliśmy w oddziale lub poprzez kuriera, a co za tym idzie, bank mógł potwierdzić naszą tożsamość. Powstała również specjalna baza danych, w której zawarte są informacje o tym, w jaki sposób dane konto zostało otwarte. Banki powoli przystosowują swoje systemy do zmian, a funkcja otwarcia konta za pomocą przelewu (już zgodna z rekomendacjami KNF) powoli wraca do wniosków o rachunki.

Centralna Informacja o Rachunkach Uśpionych i zwiększenie kontroli nad zdalnym otwieraniem rachunków zapewne znacząco ukróci proceder otwierania rachunków na tzw. słupów i pozwoli z marginalizować ten sektor finansowej przestępczości.

A co na tym wszystkim mogą dodatkowo zyskać Łowcy Bankowych Promocji?

Sprawdzenie zapomnianych kont bankowych 

Przy okazji korzystania z wszelkiej maści promocji bankowych zawsze przypominam o tym, żeby zamykać nieużywane rachunki, które zostają po ich zakończeniu.

  • Po pierwsze, zazwyczaj najlepsze promocje są przeznaczone dla nowych klientów (czyli takich, którzy od jakiegoś czasu nie mają w danym banku konta).
  • Po drugie, nawet jeśli taki rachunek jest bezpłatny, to bank w każdej chwili może zmienić Taryfę Opłat i Prowizji i zacząć naliczać opłaty.

Czasem zdarza się też, że dyspozycja zamknięcia konta może zostać przez bank odrzucona, a my nawet nie będziemy o tym wiedzieli. Teraz kiedy funkcjonuje Centralna Informacja o rachunkach uśpionych, będziemy mogli w prosty sposób sprawdzić, czy nie mamy gdzieś zapomnianego rachunku.

Jak złożyć taką dyspozycję?

Ustawodawca pomyślał o wygodzie obywateli i maksymalnie uprościł procedurę złożenia wniosku. Dyspozycję możemy złożyć w dowolnym oddziale banku lub SKOKU-u. Nawet jeśli nie jesteśmy jego klientem. Oczywiście to, że możemy złożyć ją gdziekolwiek, nie oznacza, że wszędzie będzie się to nam jednakowo opłacało. Banki, jak to banki od razu wprowadziły opłaty za wysłanie takiego zapytania.

Ile kosztuje zapytanie o uśpione rachunki 

Deutsche Bank0 zł
BZ WBK 0 zł
Bank Smart5 zł
Eurobank6 zł
Bank Pocztowy 15 zł
Credit Agricole 15 zł
Getin Bank20 zł
mBank25 zł
Millennium25 zł
PKO BP25 zł
Citibank30 zł
Pekao SA30 zł
Raiffeisen 30 zł
ALior Bank40 zł
BGŻ BNP Paribas50 zł
BPH60 zł
ING Bank Śląski 60 zł

Jak widać, najbardziej opłaca się wysłać zapytanie do Centralnej Informacji o Rachunkach Uśpionych poprzez BZ WBK lub Deutsche bank. Oba banki nie pobierają za realizację dyspozycji ani grosza. Zgodzicie się pewnie, że to mądra taktyka. Klientów zachęconych bezpłatnością takiej dyspozycji będzie można łatwiej namówić np. na lokatę, jeśli okaże się, że odkryją na jakimś koncie spore środki.

Na drugim biegunie znajduje się BPH i ING Bank Śląski. Oba banki za realizację dyspozycji pobierają aż 60 zł!. Jestem w stanie zrozumieć opłatę rzędu kilku — kilkunastu złotych, bo przecież bank poświęca czas, przetwarza dane w systemie, serwery się grzeją itp. ale 60 zł za tak w gruncie rzeczy prostą sprawę to zdecydowanie za dużo.

Jeśli uda Wam się znaleźć jakieś zapomniane rachunki bankowe to przypominam moją obszerną instrukcję o tym jak zamknąć konto w większości Polskich banków 🙂

Jeśli ten wpis Ci się podobał to koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Warto skorzystać z tego nowego narzędzie zarówno po to aby poszukać pieniędzy pozostawionych przez bliskich jak i sprawdzić stan własnych rachunków.

Centralna Informacja o rachunkach uśpionych posiada też oficjalną stronę internetową.

Nigdy więcej nie przegap żadnej promocji! Obserwuj blog Cardholder na Facebooku, Twitterze oraz Google +

Zapisz się do newslettera i otrzymuj ode mnie informacje o najlepszych bankowych promocjach.

lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail