Wpłatomat – jak uniknąć jego awarii

Wpłatomat - jak wpłacać gotówkę

Wpłatomat to urządzenie pozwalające na szybką wpłatę środków na bankowy rachunek, bez konieczności udawania się do placówki banku. Urządzenie wygląda jak bankomat i działa na podobnej zasadzie. Wkładamy do niego kartę płatniczą, wpłatomat otwiera podajnik na banknoty i prosi o ich wsadzenie, liczy je i po zaakceptowaniu deponuje na rachunku. Podczas realizowania takiej operacji często dochodzi jednak do zacięcia się urządzenia. Niestety w większości sytuacji, awaria wpłatomatu jest spowodowana przez użytkownika. W tym wpisie podpowiadam jak zminimalizować szansę jej wystąpienia.

Jak wpłacać żeby wpłatomat się nie zaciął

 • Przed dokonaniem wpłaty należy dokładnie przeliczyć wszystkie banknoty. Podczas realizacji wpłaty, nie będzie na to czasu.
 • Trzeba upewnić się, czy banknoty nie są pozaginane, zrolowane, mokre, bądź zniszczone. Wpłatomat może przez takie pozaginane i zniszczone banknoty nie zrealizować wpłaty lub zaciąć się podczas jej realizacji.
 • Należy sprawdzić czy pomiędzy banknotami nie ma jakiś kartek papieru, oraz czy banknotu nie są spięte spinaczem lub gumką. To również może spowodować zacięcie wpłatomatu.
 • Przed dokonaniem wpłaty trzeba upewnić się, że wiemy gdzie znajduje się otwór na umieszczenie pieniędzy. Wpłatomat zazwyczaj posiada na sobie instrukcję i dodatkowe oznakowania. Czasem banknoty wkłada się wzdłuż lub w poprzek.
 •   Najlepiej przed dokonaniem właściwej wpłaty spróbować zdeponować banknot 10 lub 20 PLN i sprawdzić czy na pewno wpłatomat przyjmie go bez problemu.
 • Kwotę wpłaty należy obowiązkowo podzielić przynajmniej na dwie transze. W przypadku awarii , do czasu rozwiązania reklamacji nie tracimy wszystkich pieniędzy, a jedynie ich część.
 • Idealnym rozwiązaniem jest podzielenie kwoty wpłaty tak, żeby w żadnej transzy nie było więcej niż 1000 PLN. Nawet jeśli powoduje to zniecierpliwienie osób, które mogą czekać w kolejce do wpłatomatu, to pamiętaj, że Ty z o wiele większym zniecierpliwieniem będziesz czekał na rozpatrzenie reklamacji jeśli coś pójdzie nie tak.
 • Po zainicjowaniu wpłaty powinniśmy mieć przygotowany odliczony i równy plik nieuszkodzonych banknotów, gdy wpłatomat otworzy podajnik, należy je sprawnie umieścić w otworze, dbając o to by były równo umieszczone. Jeśli umieścimy je krzywo, zwiększamy szansę na awarię urządzenia. Jednak od razu po ich umieszczeniu wpłatomat zamyka szczelinę i wtedy nie powinniśmy na siłę starać się poprawiać banknoty, bo to również maksymalizuje prawdopodobieństwo awarii.
 • Po tym jak wpłatomat przeliczy gotówkę, wyświetla na ekranie informacje o przeliczonych banknotach. Trzeba upewnić się czy na pewno przeliczył je prawidłowo i czy zaakceptował wszystkie banknoty.
 • Najczęściej wpłatomat pyta wtedy czy nie chcemy dopłacić jeszcze jakiejś kwoty. Skorzystanie z tej opcji zwiększa ryzyko awarii, więc najlepiej jej nie wybierać. Po tym jak zaakceptujemy kwotę wpłaty maszyna zaksięguje środki na rachunku i wyda potwierdzenie.
 • Jeśli wpłatomat zwraca jakieś banknoty, których nie przyjął koniecznie trzeba upewnić się, że zwrócona kwota jest prawidłowa.
 • Bardzo ważne jest zachowanie potwierdzenia. Na nim znajdują się wszelkie szczegóły wpłaty, które usprawnią ewentualny proces reklamacyjny.
 • Po zrealizowaniu wpłaty trzeba odebrać kartę, która wydawana jest ostatnia.

Stosując się do tych rad w dużym stopniu jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko awarii wpłatomatu. Sam korzystam raz czy dwa razy w miesiącu z wpłatomatu i nigdy nie zdarzyła mi się awaria. Co prawda nigdy też nie wpłacam większych kwot – z tymi zawsze wybieram się do placówki. Są jednak bank takie jak Bank Smart czy Orange Finanse, gdzie nie ma placówek naziemnych i wpłatomat jest jedynym rozwiązaniem na wpłatę gotówki. Jeśli mimo wszystko mamy awersję do korzystania z niego, najlepiej rozejrzeć się za bankiem, który ma w swojej ofercie bezpłatny ROR z możliwością bezpłatnych wpłat w oddziałach lub minimalną opłata za taką operację.

Co zrobić, gdy wpłatomat mimo wszystko ulegnie awarii

Nawet jeśli zastosujemy się do wszystkich zaleceń i zminimalizujemy ryzyko awarii i tak może do niej dojść. Wpłatomat to tylko maszyna i jak każda, czasem ulega uszkodzeniu. Przedstawiam najczęstsze sytuacje, kiedy dochodzi do problemów z wpłatą :

 • Wpłatomat jako taki nie uległ awarii, ale kwota wpłaty zadeklarowana na potwierdzeniu i zaksięgowana na koncie różni się od realnie wpłacanej. Dysponując potwierdzeniem należy skontaktować się ze swoim bankiem i zareklamować taką wpłatę. Najlepiej poczekać do momentu, aż środki będą widoczne na koncie i tam sprawdzić kwotę operacji. Bardzo pomocne mogą być wszelkie dane z potwierdzenia, dlatego ważne jest, aby je zachować.
 • Wpłatomat wyświetlił informację o awarii i wydrukował potwierdzenie z informacją o niej. Zazwyczaj na potwierdzeniu jest wtedy informacja o przyczynie awarii. Należy skontaktować się z naszym bankiem i zarejestrować reklamację. Tu również pomocne będą wszelkie szczegóły z wydanego przez bank potwierdzenia.
 • Wpłatomat wyświetlił informacje o awarii, wyświetlił “blue screen”  albo wyłączył się nie wydając potwierdzenia ani karty. W takiej sytuacji obowiązkowo należy zapisać jak najbardziej dokładną datę i godzinę wpłaty. Kluczowe jest również zapisanie numeru maszyny, który znajduje  się na wpłatomacie. Jeśli nie jesteśmy w stanie go zlokalizować najlepiej zanotować dokładny adres miejsca, w którym mieściło się urządzenie, jeśli znajdował się przy oddziale to również warto to zanotować, jeśli w centrum handlowym, warto zapamiętać jego nazwę. W takiej sytuacji od razu należy skontaktować się z bankiem i przede wszystkim zastrzec kartę. Następnie złożyć reklamację podając wszelkie zanotowane szczegóły. Jeśli wpłatomat wyłączył się z powodu czasowej awarii prądu warto poczekać na jego ponowne uruchomienie. W takich sytuacjach opłaca się wybierać wpłatomaty zlokalizowane przy oddziałach banku, ponieważ pracownik placówki, może wtedy spisać notatkę służbowa jako kolejne potwierdzenie awarii.

wpłatomat - awaria

Banki maja ustawowo 30 dni na rozpatrzenie reklamacji. Nie oznacza to jednak, że tyle zawsze oczekujemy na zwrot zatrzymanych pieniędzy. Zazwyczaj cały proces zamyka się w granicach tygodnia. Teraz już widzicie czemu należy dzielić wpłatę przynajmniej na połowę. Bycie pozbawionym wszelkich środków przez kilki dni, może być nie lada problemem.

Wpłatomat – jak wpłacać bezpiecznie

Wpłacanie bezawaryjne to ważna rzecz, ale o wiele ważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Stosując się do kilku prostych zasad jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyk rabunku gotówki:

 • Należy unikać wpłatomatów zlokalizowanych w odludnych, niemonitorowanych miejscach. Korzystanie z wpłatomatów umieszczonych w zatoczonych centrach handlowych również może skończyć się kradzieżą gotówki. Najlepiej wybrać wpłatomat zlokalizowany przy oddziale banku, a idealnie, umieszczony w jego przedsionku.
 • Jeśli realizujemy jakąś nadzwyczajnie dużą wpłatę warto wybrać się do wpłatomatu razem z zaufaną bliską osobą.
 • Warto starać się realizować wpłaty w ciągu dnia. Jeśli specyfika naszej pracy (np. prowadzenie osiedlowego sklepu) powoduje, że dzienny utarg chcemy zdeponować w nocy, należy bezwzględnie wybrać wpłatomat zlokalizowany w całodobowym przedsionku banku. Taka przestrzeń jest monitorowana, a dodatkowo żeby do niej wejść należy przejechać przez czytnik swoją kartą płatniczą. Przed opuszczeniem samochodu albo zbliżeniem się do takiej przestrzeni warto sprawdzić czy nikt nie czai się przy niej. Przed rozpoczęciem wpłaty trzeba się upewnić, że drzwi są zamknięte.

Kowalksi nie przyszedł do wpłatomatu, wpłatomat przyszedł do Kowalskiego

Mobilny wpłatomat

Na sam koniec opiszę jeszcze jedno rozwiązanie, które wprowadził jakiś czas temu Idea Bank. Bank ten udostępnił swoim klientom bardzo ciekawą funkcjonalność. Za pomocą specjalnej aplikacji, można zamówić mobilny wpłatomat. Po wybraniu daty i godziny oraz miejsca wpłaty możemy śledzić na mapie trasę wpłatomatu i dostać sms z informacją gdy ten do nas dotrze. Po podjechaniu w specjalnie oznakowanym samochodzie otwiera się szyba, za która zlokalizowana jest maszyna. Usługa jest zupełnie bezpłatna i dostępna zarówno dla posiadaczy kont indywidualnych jak i firmowych.

Nie dość, że jest bardzo wygodna to również bezpieczna, ponieważ nie ryzykujemy podróży z gotówką. Zobacz dodatkowo prześwietlenie konta Idea Bank.

Nigdy więcej nie przegap żadnej promocji! Obserwuj blog Cardholder na Facebooku, Twitterze oraz Google +

Zapisz się do newslettera i otrzymuj ode mnie informacje o najlepszych bankowych promocjach.

lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail