Jak oszczędzić na wymianie waluty?

Jeśli potrzebujemy obcej waluty, to zazwyczaj stajemy przed trudnym pytaniem. Gdzie zdobyć ją najtaniej? Do dyspozycji mamy kilka opcji. Tradycyjny kantor, wymiana w banku a może kantor internetowy? Która z opcji jest najlepsza?

Internetowy kantor walutowy - czy to się opłaca?

Gdzie nie wymieniać gotówki

Wiele osób stając przed koniecznością wymiany waluty, swoje pierwsze kroki kieruje do stacjonarnego kantoru walutowego. Jest to niestety zła decyzja, ponieważ w stacjonarnym kantorze możemy się zazwyczaj spodziewać niezbyt konkurencyjnych kursów. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa — musimy przecież przynieść odpowiednią ilość gotówki na wymianę. Szczególnie przy większych kwotach powstaje ryzyko kradzieży czy rabunku.

Skoro nie tradycyjny kantor, to może lepiej wymienić walutę w banku? Jeśli posiadamy konto osobiste oraz konto walutowe, to możemy po prostu przelać pomiędzy nimi środki. Bank wymieni je szybko i bezpiecznie, ale niestety po skrajnie niekorzystnym kursie. Zaoszczędzimy czas na wożenie pieniędzy po całym mieście, ale bank zedrze z nas naprawdę sporo. Nawet kilka procent więcej!

Różnice pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty w banku, czyli tzw. spread walutowy, może sięgać nawet 7-8%!

Korzystna wymiana waluty 

Najlepsze rozwiązanie to internetowy kantor walutowy. Dzięki niemu możemy wygodnie i bez wychodzenia z domu wymienić dowolną ilość waluty po naprawdę konkurencyjnym kursie.

Jak to działa? Zazwyczaj konieczne jest założenie konta w wybranym kantorze. W większości kantorów możemy to zrobić w pełni online. Następnie wybieramy walutę, która nas interesuje, sprawdzamy jej kurs i jeśli ten nam się podoba, robimy przelew na konto wskazane w kantorze. Następnie internetowy kantor zwraca na nasze konto walutowe wymienioną walutę.

Cały proces, pomimo że jest naprawdę korzystny, trwa jednak kilka dni. Sam korzystam z nieco lepszego rozwiązania — internetowego kantoru walutowego Alior Banku. Mam w nim możliwość otwarcia dowolnej ilości kont walutowych i kont walutowych i konta złotówkowego. Po wymianie walutę mogę trzymać na koncie walutowym i albo wysłać ją na konto walutowe w innym banku, albo korzystać z nich przy pomocy karty walutowej, którą można dodatkowo zamówić do rachunku.

Co więcej, jeśli posiadamy konto w Alior Banku lub T-mobile Usługi Bankowe to możemy błyskawicznie i bezpłatnie przesyłać środki na rachunek w kantorze walutowym Aliora. W ten sposób, gdy potrzebujemy waluty, to po kilku kliknięciach możemy mieć już ją wymienioną 😉

Dokładnie opisywałem korzyści związane z kantorem Alior banku w artykule o bezkosztowym korzystaniu z karty za granicą. 

Ja posiadam konto w T-mobile Usługi Bankowe, głównie ze względu na bardzo korzystną ofertę konta walutowego oraz promocję związaną ze zwrotem części wydatków kartą i kilka razy trafiłem na naprawdę niezły kurs wymiany. Mogłem wtedy błyskawicznie zasilić konto w kantorze i dokonać wymiany. Kilka razy korzystałem też z tej opcji podczas wyjazdów za granicę, gdy udało mi się wydać nieco więcej, niż planowałem 🙂

Czy internetowy kantor się opłaca? 

Pisałem ten artykuł 23.09.2016, ok. godziny 12 sprawdziłem kurs Euro w mBanku (tam mam główne konto), kantorze alior banku oraz w kantorze stacjonarnym w Łódzkiej Manufakturze. Wyglądało to następująco:

mBank – kurs sprzedaży Euro 4,4085

Kantor stacjonarny – kurs sprzedaży Euro 4,3612

Internetowy kantor walutowy Alior banku – kurs sprzedaży Euro 4,2941

Jeśli w tej sytuacji chciałbym wymienić 1000 Euro to korzystając z mBanku musiałbym wydać 4408, 50 zł, w normalnym kantorze stacjonarnym 4361,20 zł, a w kantorze Alior banku 4294,10 zł, Różnica pomiędzy mBankiem, a kantorem walutowym Aliora wynosi 114 zł! 

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że otwarcie konta w kantorze walutowym nie zajmie więcej niż 15 minut, całość obsługujemy online, a przewalutowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, to te 114 zł oszczędności wygląda jeszcze korzystniej.

Ważna informacja dla kredytobiorców walutowych 

UWAGA: Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny w innej walucie, to musisz wiedzieć, że zgodnie z rekomendacją Krajowego Nadzoru Finansowego możesz go spłacać w oryginalnej walucie. Normalnie, jeśli np. posiadamy kredyt w popularnych frankach szwajcarskich, to bank pobiera co miesiąc ratę z naszego konta złotówkowego. Następnie zamienia złotówki na franki po swoim kursie (spread od 5 nawet do 8%) i spłaca nimi kredyt.

Nie musi tak jednak być. Każdy kredytobiorca, który posiada kredyt walutowy, może podpisać specjalny aneks i spłacać raty kredytowe w walucie kredytu. W tym celu konieczne jest otwarcie w swoim banku konta walutowego w walucie kredytu. Na koncie musimy zapewniać wystarczającą ilość środków, tak żeby bank mógł co miesiąc pobierać ratę, ale możemy wymieniać ją sami! Możemy w ten sposób oszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na każdej racie. W skali całego kredytu daje to kilkutysięczne oszczędności.

Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że w sytuacji, gdy kurs waluty, w której spłacamy kredyt będzie przez chwilę bardzo korzystny, to możemy kupić jej więcej i w ten sposób zabezpieczyć tańszą spłatę kredytu na kilka najbliższych rat 😉

Zobacz też koniecznie Ranking Kont Walutowych Cardholdera i wybierz najkorzystniejszą ofertę!

Nigdy więcej nie przegap żadnej promocji! Obserwuj blog Cardholder na Facebooku, Twitterze oraz Google +

Zapisz się do newslettera i otrzymuj ode mnie informacje o najlepszych bankowych promocjach.

lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail