Karta V-pay dla podróżujących do Niemiec

Każda osoba wybierająca się do naszych zachodnich sąsiadów musi się liczyć z tym, że popularne w Polsce karty Visa i Mastercard są w Niemczech praktycznie bezużyteczne. W Niemczech kartami Visa i Mastercard można jedynie bez problemu wypłacać gotówkę w bankomacie, za co często pobierane są spore prowizje. Jak płacić kartą w Niemczech bez problemu? Zapraszam do lektury.

Jak bez problemu płacić kartą w Niemczech - najlepiej kartą V-Pay

Jakie karty akceptowane są w Niemczech?

Cały problem z płaceniem kartami za Odrą jest spowodowany tym, że w Niemczech bardzo popularne są lokalne karty płatnicze, tzw. EC karte. Ich popularność wynika z prostego powodu – właściciele sklepów płacą kilkukrotnie niższe prowizje za akceptowanie kart EC, niż kart popularnych organizacji płatniczych, jak Visa czy Mastercard. Karty z logiem Visa lub Mastercard są wydawane przez Niemieckie banki, ale tylko jako karty kredytowe, które są klientom rekomendowane jako idealne narzędzia do płatności za granicą.

Dlatego wchodząc do niemieckiego sklepu i chcąc zapłacić zwyczajną Polską kartą usłyszymy najczęściej: “Keine kredit kard” 🙂 I tutaj pojawia się problem, ponieważ nie tylko lokalne sklepy nie akceptują międzynarodowych kart płatniczych. Tak naprawdę w Niemczech bez problemu zapłacimy nimi jedynie na większości stacji benzynowych i w hotelach.

Jak zdobyć kartę EC?

Niestety, popularne w Niemczech karty EC wydawane są jedynie do rachunków niemieckich banków. Założenie takiego rachunku i wyrobienie karty wiąże się często z wieloma kosztami i formalnościami, trwa dużo czasu, a czasem jest wręcz niemożliwe. Jak w takiej sytuacji płacić kartami w Niemczech? Rozwiązaniem jest europejska karta płatnicza.

Europejska karta płatnicza czyli V-pay

W wielu krajach unii europejskiej istnieją rejony, gdzie lokalne systemy płatnicze wiodą prym nad międzynarodowymi organizacjami płatniczymi. Nie ma co się dziwić, stworzenie niewielkiego, lokalnego systemu akceptacji kart nie jest drogim rozwiązaniem. Niższe koszty eksploatacji i użytkowania przekłada się na niższe prowizje jakie płacą właściciele punktów akceptujących taki system. W Niemczech miesięczna opłata za akceptację karty EC jest ok. 3-4 razy niższa niż prowizje za akceptacje kart z logo Visa i Mastercard.

Nawet jeśli sklep akceptuje karty Mastercard i Visa (co zdarza się rzadko) to najczęściej pobiera za tego typu operację dodatkową prowizję tzw. surcharge. Taka opłata za płatność kartą może wynosić od kilku do kilkunastu Euro. Dokładnie opisywałem kwestie surcharge we wpisie o tym jak korzystanie płacić kartą za granicą

Takie systemy rodzą jednak problemy dla podróżujących, dlatego wprowadzono jednolitą kartę europejską, która jest autoryzowana jedynie w krajach unii europejskiej i jest akceptowana przez wszystkie lokalne systemy płatnicze. W Niemczech karta V-pay jest autoryzowana praktycznie wszędzie, zupełnie tak jakbyśmy mieli kartę EC. Oszczędza to wiele problemów, poszukiwań bankomatów oraz ewentualnych prowizji za skorzystanie z nich.

Jakie Polskie banki oferują kartę V-pay

 W kwestii kart V-pay na polskim rynku nie ma zbyt dużego wyboru. Jedynym bankiem, który oferuje europejską kartę jest Bank Smart.

W ofercie banku Smart możemy znaleźć konto walutowe Smart. Jest to bezwarunkowo bezpłatny rachunek do którego możemy zamówić bezpłatną kartę debetową. Rachunek można otworzyć w EUR, USD, GBP i CHF. Do kont w euro, dolarach i funtach brytyjskich możemy dodatkowo zamówić kartę płatniczą. Do konta prowadzonego w euro możemy zamówić albo standardową kartę płatniczą Visy, albo właśnie kartę V-Pay. 

Rachunek walutowy w banku smart jest na tyle dobrą ofertą, że zajmuje już od wielu miesięcy pierwsze miejsce w rankingu kont walutowych Cardholdera, a na łamach serwisu opublikowałem również pełną analizę rachunku.

Karta V-Pay do Smart konta walutowego

Zrzut ekranu 2016-07-10 o 12.48.46

 Visa V-Pay
Opłata za wydanie 0 EUR
Opłata roczna 0 EUR
Wypłata z bankomatu w Polsce1 EUR
Wypłata z bankomatu za granicą 0 EUR

Karta pozwala na bezpłatne wypłacanie gotówki we wszystkich bankomatach na świecie. Środki możemy bez problemu przelać na rachunek walutowy, trzeba jedynie pamiętać, że kurs wymiany stosowany przez bank nie jest zbyt atrakcyjny (spread wynosi ok 6-7%). Do konta można co prawda aktywować usługę korzystnych przewalutowań (0,3 EUR/0,35 USD/0,2 GBP miesięcznie), ale ze względu na stałą opłatę, opłaca się z niej korzystać jeśli często wykonujemy operacje walutowe na spore kwoty.

Bank Smart oferuje zupełnie bezpłatne przelewy walutowe oraz nie pobiera opłaty za przyjęcie przelewu, więc bez problemu można skorzystać z popularnych kantorów internetowych. 

Karta V-Pay posiada mikroprocesor, czip i antenę zbliżeniową (choć ta ostatnia za bardzo nie przyda się w Niemczech, gdzie płacenie zbliżeniowe nie jest zbytnio popularne). Transakcje autoryzowane są za pomocą PINu lub podpisu (w Niemczech to popularna forma autoryzacji). Dodatkowym plusem jest fakt, że bank Smart posiada rozbudowaną aplikację mobilną. Pozwala ona na obsługę karty i rachunku. Dzięki niej, nawet w podróży możemy mieć stały wgląd do konta.

Aplikacja mobilna banku Smart - karta V-Pay

Alternatywa dla kart V-pay?

Niestety w Polsce nie ma dostępnego innego rozwiązania, które pozwalałoby na bezproblemowe płacenie w Niemczech. Tylko bank Smart wydaje kartę V-pay, a wszystkie inne karty nie są przez niemieckie sklepy honorowane. Jeśli nie zdecydujemy się na kartę V-pay od banku Smart to alternatywą jest po prostu wypłacanie gotówki w bankomatach.

W Polsce wiele banków oferuje bezpłatne wypłaty na całym świecie. W poradniku o tym jak korzystnie używać karty płatniczej za granicą podpowiadam jak wybrać najlepszą ofertę, na co uważać i jak banki zarabiają na naszych zagranicznych wycieczkach.

Zwykłą kartą też można zapłacić, ale jest to trudne

W ostateczności, można też szukać punktów, które akceptują międzynarodowe organizacje płatnicze. Co prawda może to być uciążliwe i wiązać się z dodatkowymi opłatami, lecz nie jest niemożliwe.

Jeśli podobał Ci się ten wpis lub dzięki niemu oszczędziłeś sobie kłopotów z płaceniem w Niemczech to jest mi strasznie miło i mam do Ciebie prośbę. Podziel się nim ze swoimi znajomymi tak żeby i oni mogli się z nim zapoznać.

Nigdy więcej nie przegap żadnej promocji! Obserwuj blog Cardholder na Facebooku, Twitterze oraz Google +

Zapisz się do newslettera i otrzymuj ode mnie informacje o najlepszych bankowych promocjach.

lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail