Jak zamknąć konto w banku- wzór wypowiedzenia i instrukcje

Korzystając z bankowych promocji, jesteśmy w stanie zgarnąć naprawdę niemałe pieniądze. Po wypłacie premii bardzo często zostaje jednak konto, karta i inne dodatkowe usługi. Jeśli są bezpłatne, to mniejszy problem, ale zazwyczaj, aby za nie nie płacić, konieczna jest mniejsza lub większa aktywność. Jeśli nie spełnimy wymogów bezpłatności, bank zacznie systematycznie naliczać opłaty (nawet kilkanaście złotych w skali miesiąca), dlatego bardzo ważne jest zamykanie nieużywanych rachunków. Miałem rachunki w większości Polskich banków i wielokrotnie zamykałem nieużywane konta, wiem więc z doświadczenia, że banki dość mocno starają się nam w tym przeszkodzić. Przygotowałem, więc poradnik o tym, jak zamknąć konto bankowe w 20 Polskich bankach.

Czemu nie warto zostawiać nieużywanego konta?

Po pierwsze, jak już wspominałem na początku, rachunek często jest bezpłatny, jeśli wpływają na niego jakieś pieniądze. Jeżeli posiadamy bezwarunkowo bezpłatne konto, to również nie ma sensu go zatrzymywać, jeśli z niego nie korzystamy. Banki często zmieniają tabelę opłat i prowizji i bardzo często nie informują o tych zmianach zbyt chętnie. Darmowe konto po pół roku może zacząć kosztować 5 złotych, a my nawet nie będziemy o tym wiedzieli. Warto więc stosować prostą zasadę: nie używam — zamykam!

Drugi powód, dla którego warto zamykać konta bankowe, jest o wiele bliższy każdemu łowcy promocji bankowych: Banki najczęściej organizują promocję dla nowych klientów. Nowy klient, przez każdy bank jest różnie definiowany, czasem w regulaminie promocji jest informacja, że aby brać udział w promocji trzeba nie mieć konta co najmniej w dniu przystąpienia do niej, czasem podana jest jakaś data graniczna. Jeśli zostawimy taki nieużywany rachunek, to może on zamknąć nam drogę do nowych promocji.

No i po trzecie – plastik. Zazwyczaj, aby zgarnąć kasę w promocji trzeba wykonać kilka płatności kartą, albo chociaż ją zamówić. W przypadku konta, większość banków oferuje bezpłatne prowadzenie, w przypadku karty jedynie garstka nie pobiera opłat jeśli karta lezy w szufladzie. Najczęściej trzeba wydać kartą określoną sumę, inaczej bank naliczy opłatę (od kilku do kilkunastu PLN). Pozostawienie karty wiąże się więc z ryzykiem poniesienia dodatkowych opłat. Co bardzo ważne, większość banków pobiera opłatę za kartę również w sytuacji, gdy jej nie aktywowaliśmy. Często dopiero jej zastrzeżenie powoduje, że bank nie nalicza opłat.

Jak zamknąć konto – podstawowe zasady

  1. Wzór wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku

Jeśli decydujemy się na wypowiedzenia umowy drogą korespondencyjną, konieczne jest wysłanie do banku pisma. Niektóre banki stosują własne wzory wypowiedzenia umowy, ale możemy również wysłać pismo napisane odręcznie. Pismo powinno zawierać dane jednoznacznie identyfikujące nas jako posiadacza rachunku tj. Imię i Nazwisko, nr PESEL, nr i seria dowodu osobistego, nr zamykanego rachunku oraz informację o tym, na jaki rachunek bank ma przelać środki zgromadzone na rachunku w chwili jego zamknięcia. Jeśli nie wskażemy takiego rachunku, a na koncie zostawimy jakieś środki, to staną się one nieoprocentowanym depozytem i zostaną przelane na techniczny rachunek banku. Dla wszystkich, którzy nie chcą samodzielnie pisać wypowiedzenia, dodaje uniwersalny wzór wypowiedzenia, który jest akceptowany we wszystkich bankach

Pobierz uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy – [download id=”1187″]

Bardzo ważne jest podpisanie takiego dokumentu zgodnie ze wzorem podpisu, którym dysponujebank. Banki dość restrykcyjnie podchodzą do zgodności podpisu i potrafią odrzucić dyspozycję jeśli wykryją rozbieżności. Wzór podpisu najczęściej składamy w chwili podpisywania umowy o konto — wyjątkiem jest sytuacja, gdy konto otwieramy przelewem. Jeśli nie pamiętamy, jak podpisaliśmy się na umowie, to najczęściej można zaktualizować podpis podczas wizyty w oddziale. Dobrą praktyką jest podpisywanie się na każdej umowie tak, jak podpisaliśmy się na dowodzie. Zawsze możemy wtedy podejrzeć wzór.

Jeśli konto otwieraliśmy za pomocą przelewu, to bank nie posiada wzoru naszego podpisu i niestety może to spowodować odrzucenie dyspozycji, jeśli wyślemy ją korespondencyjnie, dlatego w takiej sytuacji najbezpieczniej zastosować inny tryb zamknięcia konta np. wizytę w oddziale.

2. Pozostawienie drobnych środków na rachunku

Zamykając konto, musimy się najczęściej liczyć z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Przez ten czas bank dalej normalnie prowadzi dla nas rachunek i normalnie nalicza opłaty za wszelkie usługi. Dlatego najlepiej pozostawić na rachunku drobną kwotę na pokrycie ewentualnych opłat za prowadzenie rachunku lub posiadanie karty. W przypadku karty wydawanej do konta najlepiej jest wcześniej zastrzec kartę, co zazwyczaj powoduje zaprzestanie pobierania za nią opłat. Jeśli wypłacimy wszystkie pieniądze, a bank pobierze np. opłatę za prowadzenie rachunku i na koncie powstanie debet to dyspozycja nie zostanie zrealizowana i konto pozostanie otwarte, dlatego ważne jest, aby na rachunku pozostało kilkanaście złotych. Składając dyspozycję wypowiedzenia, podajemy nr rachunku, na który bank przelewa całą nadwyżkę gromadzoną na koncie. Taki przelew, jeśli jest realizowany w Polsce, zazwyczaj nic nie kosztuje i ma też dodatkowe zalety.

Banki bardzo rzadko informują o zamknięciu rachunku. Nie dostajemy więc ani SMS, ani maila, ani telefonu i nie wiemy co dzieje się z kontem. Jeśli pozostawimy na koncie jakaś drobną kwotę to jej zwrot na nasz rachunek, który podaliśmy w wypowiedzeniu, jest dla nas znakiem, że konto zostało zamknięte.

  3.  Odwołanie zgody na marketing

Po zamknięciu konta bank ma prawo przechowywać nasze dane osobowe jeszcze maksymalnie 5 lat, ale nie musi mieć prawa do przetwarzania ich w celach marketingu. Jeśli nie lubicie natrętnych telefonów, maili zapychających skrzynkę, SMS-ów o każdej porze dnia i nocy i głupich ulotek to stanowczo doradzam, żeby odwołać wszelkie zgody na marketing. Bardzo często warunkiem skorzystania z bankowych promocji jest zgodzenie się na takie działania. Po tym, jak premia zostanie nam wypłacona, bez problemu można je wszystkie odwołać.

Jak zamknąć konto Alior Bank

Jak zamknąć konto Alior Bank

Szczegóły

  

Jak zamknąć konto BGŻ BNP Paribas 

Jak zamknąć konto BGŻ

Szczegóły

  

Jak zamknąć konto – Bank BPH

Jak zamknąć konto BPH

Szczegóły

 Jak zamknąć konto – BZ WBK

Jak zamknąć konto BZ WBK

Szczegóły

  

Jak zamknąć konto Deutsche Bank

Jak zamknąć konto DB

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Eurobank

Jak zamknąć konto Eurobank

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Getin Bank

Jak zamknąć konto Getin Bank

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Idea Bank

Jak zamknąć konto Idea Bank

Szczegóły

 Jak zamknąć konto ING Bank Śląski

Jak zamknąć konto ING

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Inteligo

Jak zamknąć konto Inteligo

Szczegóły

 Jak zamknąć konto – mBank

Jak zamknąć konto mBank

mBank

 Jak zamknąć konto – Millennium Bank

Jak zamknąć konto Millennium

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Orange Finanse

Jak zamknąć konto orange Fiannse

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Pekao 

Jak zamknąć konto Pekao

Szczegóły

 Jak zamknąć konto PKO BP

Jak zamknąć konto PKO BP

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Raiffeisen Polbank

Jak zamknąć konto Raiffeissen

Szczegóły

 Jak zamknąć konto Smart bank

Jak zamknąć konto Smart Bank

Szczegóły

 Jak zamknąć konto – T-mobile Usługi Bankowe

Jak zamknąć konto t mobile usługi

Szczegóły

Co dalej 

Jeśli już uporamy się ze złożeniem dyspozycji i rachunek zostanie zamknięty, warto przeanalizować ofertę konkurencji i przenieść rachunek do innego banku. W tym pomocny jest mój ranking rachunków bankowych. Zachęcam do przejrzenia rankingu, który uwzględnia wszelkie opłaty i dodatkowe korzyści związane z poszczególnymi kontami. Dzięki niemu bez problemu znajdziesz bank, który Ci odpowiada.

Jeśli znasz kogoś, kto od jakiegoś czasu przymierza się do zamknięcia rachunku, to podeślij mu proszę ten artykuł. Dzięki niemu będzie wiedział, co dokładnie trzeba zrobić, żeby powiedzieć bankowi au revoir. Mam jeszcze jedną prośbę, jeśli mógłbyś polubić ten artykuł i udostępnić go swoim znajomym, to będę niezmiernie zobowiązany. Może dzięki temu zainspirujesz kilku z nich do zamknięcia zbędnych rachunków i zaoszczędzenia paru złotych.

Nigdy więcej nie przegap żadnej promocji! Obserwuj blog Cardholder na Facebooku, Twitterze oraz Google +

Zapisz się do newslettera i otrzymuj ode mnie informacje o najlepszych bankowych promocjach.

lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail