Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w każdym Banku

Od jakiegoś czasu  większość kart wydawanych przez banki w Polsce to karty z antenką. Płatności zbliżeniowe są coraz bardziej popularne, głównie ze względu na to, że są bardzo wygodne. Szybka płatność do 50 PLN bez konieczności wpisywania PIN-u to świetna opcja, kiedy na jednej nodze wbiegamy do sklepu po butelkę wody czy inne drobne zakupy. Pomimo tego, że liczba wykonywanych transakcji zbliżeniowych systematycznie rośnie, cały czas istnieje spora grupa klientów, którzy nie są zadowoleni z tej funkcji.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe

Do momentu, kiedy klient miał wybór, pomiędzy kartą stykową a bezstykową wszystko było dobrze, lecz na chwilę obecną większość banków ma w ofercie jedynie karty zbliżeniowe. Największą obiekcją jest kwestia bezpieczeństwa. Skoro ja mogę tak szybko i sprawnie zapłacić kartą bez PIN-u to tak samo sprawnie zrobi to złodziej albo nieuczciwy znalazca karty. Szerzej plusy i minusy oraz kwestii bezpieczeństwa płatności zbliżeniowych omawiałem w tym wpisie. Zachęcam Cię serdecznie do jego lektury. W tym wpisie podpowiadam jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w każdym z polskich banków.

Przepisy regulujące kwestie płatności zbliżeniowych

Zamieszanie spowodowane pojawieniem się kart zbliżeniowych zaowocowało wydaniem przez Radę ds. Systemu Płatniczego działającą przy NBP rekomendacji regulującej ten rynek. Zgodnie z tą rekomendacją bank ma obowiązek albo :

  • Wyłączyć na Naszej karcie funkcję płatności zbliżeniowych

albo

  • Wydać nam kartę bez tej funkcji

Jeśli bank nie zrobi ani tego, ani tego, to od tej chwili automatycznie odpowiada za wszystkie nieautoryzowane transakcje dokonane naszą kartą, nie ważne, na jakie kwoty będą opiewać : ). Żeby uprościć wszystkim zainteresowanym wyłączenie funkcjonalności płatności zbliżeniowych, przygotowałem metody wyłączenia anteny we wszystkich Polskich bankach.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Polskich bankach 

 

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe Alior BankJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Alior Banku

Alior Bank nie udostępnia możliwości wyłączenia funkcji zbliżeniowych na karcie, daje natomiast możliwość ustalenia limitu na transakcje zbliżeniowe online na poziomie 0 PLN. Nie załatwia to do końca problemu, ponieważ bardzo wiele transakcji zbliżeniowych to transakcje offline, a taka transakcja nawet z wyzerowanym limitem dojdzie do skutku. Alior wybrnął jednak w kwestii kart debetowych, ponieważ ma w swojej ofercie zarówno zbliżeniową, jak i stykową kartę płatniczą.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe BPHJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w BPH

BPH daje możliwość wyłączenia anteny za pomocą infolinii lub oddziału banku. Po złożeniu dyspozycji należy wykonać przynajmniej jedną płatność z Pinem, najlepiej w bankomacie. Bank w ofercie bez anteny proponuje jedynie kartę do konta walutowego oraz kartę kredytową Visa Ryanair.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe BZ WBKJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w BZ WBK

BZ WBK daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych za pomocą infolinii oraz bankomatów banku. Po złożeniu dyspozycji telefonicznej należy wykonać przynajmniej jedną transakcję z pinem, najlepiej w bankomacie. W przypadku wyłączania funkcji zbliżeniowej w bankomacie BZ WBK, po wybraniu na ekranie opcji wyłączenia tej funkcji od razu staje się ona nieaktywna. Istnieje możliwość ponownego aktywowania płatności zbliżeniowych za pomocą bankomatu BZ WBK. W ofercie banku dostępne są karty stykowe do rachunków walutowych oraz karta debetowa Visa Electron Aktywni +50.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe CitibankJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Citibanku

Citibank pozwala wyłączyć płatności zbliżeniowe za pomocą infolinii oraz serwisu transakcyjnego. W serwisie transakcyjnym trzeba wejść w zakładkę Kontakt-Zapytaj/Złóż zlecenie-Karty kredytowe-Rozliczenia i Płatności i wysłać do banku wiadomość z prośbą o dezaktywację funkcji zbliżeniowych. Realizacja dyspozycji trwa do 4 dni roboczych (gdy składamy ją telefonicznie) lub do 1 dnia roboczego (gdy składamy ją samodzielnie w systemie) Po złożeniu dyspozycji trzeba wykonać przynajmniej jedną płatność potwierdzaną Pinem, najlepiej w bankomacie. W ofercie banku nie ma kart stykowych.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe Deutsche BankJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Deutsche Banku

Deutsche Bank daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych poprzez infolinię. Dyspozycja jest realizowana maksymalnie w terminie 24/h i nie wymaga wykonywania żadnych dodatkowych czynności. Istnieje również możliwość ponownego włączenia funkcji zbliżeniowych na infolinii banku. Bank w swojej ofercie ma kartę Visa Electron, wydawaną do rachunku bez anteny.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe EurobankJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Eurobanku

Eurobank daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych za pomocą infolinii. Po złożeniu dyspozycji należy wykonać przynajmniej jedną płatność z pinem, najlepiej w bankomacie. Istnieje możliwość ponownej aktywacji funkcji zbliżeniowych, w tym celu należy się skontaktować z infolinią banku. W ofercie banku bez anteny mamy kartę Visę Electron do konta oraz karty kredytowe Visa Classic, Visa Gold oraz Visa Gold Home.

Jak Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe GetinBankwyłączyć płatności zbliżeniowe w Getin Banku 

Getin Bank daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych poprzez kontakt z bezpłatną infolinią banku lub poprzez wizytę w oddziale.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe INGJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w ING

ING daje możliwość wyłączenia paypassa za pomocą infolinii, serwisu transakcyjnego lub oddziału banku. Po złożeniu dyspozycji należy dokonać co najmniej jedną transakcję z PIN-em. Jeśli po jakimś czasie zachcemy ponownie włączyć funkcję zbliżeniową, możemy zrobić to z poziomu serwisu, infolinii lub w oddziale. W ofercie ING bez anteny znajdziemy wszystkie karty kredytowe oraz kartę do konta walutowego.

 

Zobacz super promocję od Citibanku. Do zgarnięcia 400 zł do mall.pl!

 

JakJak wyłączyć płatności zbliżeniowe Inteligo wyłączyć płatności zbliżeniowe w Inteligo

Inteligo pozwala wyłączyć płatności zbliżeniowe za pomocą kontaktu z infolinią banku. Realizacja dyspozycji wyłączenia anteny trwa 2 dni robocze. W przypadku kart organizacji MasterCard, po zrealizowaniu dyspozycji, funkcja zbliżeniowa automatycznie przestaje działać, w przypadku kart Visa, konieczne jest wykonanie przynajmniej jednej płatności potwierdzonej pinem, najlepiej w bankomacie. Wyłączenie anteny ma charakter nieodwracalny, żeby na nowo korzystać z płatności zbliżeniowych trzeba zamówić nową kartę i poprosić o aktywowanie na niej tej funkcji, w przeciwnym razie bank przyślę nową kartę z wyłączonym paypassem. Bank w swojej ofercie nie ma kart stykowych.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe mBankJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w mBanku

mBank daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych telefonicznie. Po złożeniu dyspozycji należy dokonać co najmniej jedną transakcję z PIN-em, najlepiej w bankomacie. Wyłączenie ma charakter trwały i nieodwracalny. Żeby korzystać z płatności zbliżeniowych trzeba zamówić nową kartę. W ofercie banku karty bez anteny to jedynie : Visa Emax oraz karty do kont walutowych.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe Millennium

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Millennium

Bank Millennium daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych poprzez kontakt z infolinią, oddziałem banku lub samodzielnie za pomocą serwisu Millnet wchodząc w : Karty> Lista kart> Szczegóły> Ustawienia zabezpieczeń: Płatności zbliżeniowe. Realizacja dyspozycji jest natychmiastowa. W ofercie banku są następujące karty stykowe: Kredytowe — klasyczne karty kredytowe Visa i Mastercard, Visa i Mastercard Impresja, Millenium American Express i American Express Gold, Karta Piotr I Paweł oraz karta WWF, debetowe : Millennium Visa Konto oraz Visa Dobre Konto.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe Orange FinanseJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Orange Finanse

Orange Finanse pozwala wyłączyć płatności zbliżeniowe poprzez kontakt z infolinią. Dyspozycja jest realizowana natychmiastowo. Po wyłączeniu należy dokonać przynajmniej jednej płatności potwierdzonej pinem, najlepiej w bankomacie. Dyspozycja jest nieodwracalna, więc jeśli zachcemy mieć ponownie możliwość płacenia zbliżeniowego, trzeba będzie zamówić nową kartę. W ofercie banku nie ma kart stykowych.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe Bank PekaoJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w  Pekao

Pekao daje możliwość wyłączenia funkcji zbliżeniowej za pomocą infolinii lub oddziału banku. Po złożeniu dyspozycji należy wykonać przynajmniej jedną płatność z pinem, najlepiej w bankomacie. Po wyłączeniu istnieje możliwość ponownego włączenia tej funkcji. W ofercie banku nie ma kart stykowych.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe PKO BPJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w PKO BP

PKO daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych poprzez wizytę w oddziale. Realizacja dyspozycji trwa 2 dni robocze. W przypadku kart Visa konieczne jest wykonanie po tych dwóch dniach przynajmniej jednej transakcji z Pinem, najlepiej w bankomacie. W przypadku kart MasterCard wystarczy złożyć dyspozycję w placówce i po dwóch dniach roboczych płatności zbliżeniowe przestają działać. Wyłączenie ma charakter trwały i nieodwracalny. Żeby na nowo mieć opcję płatności zbliżeniowych trzeba zamówić nową kartę.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe PocztowyJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy pozwala na wyłączenie płatności zbliżeniowych za pomocą kontaktu z infolinią banku. Dyspozycja jest realizowana natychmiastowo. Po jej zrealizowaniu należy wykonać przynajmniej jedną płatność kartą potwierdzoną pinem, najlepiej w bankomacie. W ofercie banku nie ma kart stykowych.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe RaiffeisenJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Raiffeisen Polbank

Raiffeisen pozwala na wyłączenie płatności zbliżeniowych za pomocą kontaktu telefonicznego. Dyspozycja jest realizowana maksymalnie 3 dni robocze. Po jej przeprocesowaniu należy dokonać przynajmniej jednej płatności potwierdzanej pinem, najlepiej w bankomacie. Bank daje też możliwość ponownej aktywacji funkcji zbliżeniowych poprzez kontakt z infolinią lub dowolnym oddziałem banku. Raiffeisen w swojej ofercie bez anteny posiada tylko kartę do konta walutowego.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe Bank SmartJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Smart Banku

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe T-mobile Usługi BankoweJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w T-mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Usługi Bankowe daje możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych poprzez kontakt z infolinią banku, Wirtualnym oddziałem (przez stronę internetową) oraz w każdym oddziale Alior Banku. Dyspozycja jest realizowana natychmiastowo i nie trzeba nic więcej robić. Istnieje możliwość ponownej aktywacji paypassa, kontaktując się z infolinią, wirtualnym oddziałem lub placówką. W ofercie banku nie ma kart stykowych.

JakJak wyłączyć płatności zbliżeniowe VW Bank wyłączyć płatności zbliżeniowe VW Bank

VW Bank ma najbardziej niestandardowy sposób na rozwiązanie problemu kart zbliżeniowych, nowo wysłane przez bank karty zawsze mają wyłączoną funkcję płatności zbliżeniowych. Jeśli klient sobie życzy, może ją aktywować, kontaktując się z infolinią banku. Istnieje potem również możliwość jej ponownej dezaktywacji. W ofercie banku nie ma kart stykowych.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe Plus BankJak wyłączyć płatności zbliżeniowe w Plus Banku

Plus Bank pozwala wyłączyć funkcje zbliżeniowe na karcie podczas wizyty w placówce.  W ofercie banku nie ma kart stykowych.

Jak sami widzicie, choć znalezienie banku, który wydaje karty bez anteny, jest trudne (zazwyczaj są to karty do kont walutowych, lub karty kredytowe, a o wiele rzadziej debetowe) to praktycznie każdy bank daje możliwość wyłączenia tej funkcjonalności. W wielu przypadkach po złożeniu takiej dyspozycji trzeba wykonać kartą co najmniej jedną transakcję potwierdzoną pinem. Jest to spowodowane tym, że po złożeniu takiej dyspozycji chip na karcie jeszcze nie wie, że ma wyłączyć antenę.

Dowie się o tym, dopiero kiedy ponownie połączy się z bankiem, a stanie się to podczas realizowania transakcji w sklepie lub bankomacie. Musi być to jednak transakcja online, podczas której następuje pełne połączenie z serwerem banku. Dlatego najlepiej wykonać ją w bankomacie. Nie musi być to jednak koniecznie wypłata(bo wiele banków nie udostępnia bezpłatnych wypłat), wystarczy sprawdzić saldo ( tu też warto uważać, bo niektóre banki pobierają za to opłaty) lub próba wypłaty większej kwoty niż saldo naszego rachunku.

Warto na sam koniec napisać, że zdecydowanie najlepiej z problemem płatności zbliżeniowych poradził sobie VW Bank — to podejście najbardziej fair w stosunku do klientów. W ING, Citibanku oraz Millennium wyłączymy płatności zbliżeniowe samodzielnie w systemie bez konieczności kontaktu z pracownikiem banku. Na sam koniec BZ WBK, gdzie płatności zbliżeniowe wyłączamy samodzielnie w bankomacie. We wszystkich innych bankach konieczny jest kontakt telefoniczny lub osobisty, w oddziale.

Nigdy więcej nie przegap żadnej promocji! Obserwuj blog Cardholder na Facebooku, Twitterze oraz Google +

Zapisz się do newslettera i otrzymuj ode mnie informacje o najlepszych bankowych promocjach.

lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail