Konto walutowe PKO BP – analiza i opinie o rachunku

Konto walutowe PKO BP

Konto walutowe PKO Banku Polskiego to rachunek walutowy prowadzony w , EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK.

 

Konto walutowe PKO BP – opłaty

Otwarcie rachunku0 PLN
Prowadzenie rachunku5 PLN
Przelew SEPA8 PLN
Przelew walutowy krajowy0,15% min. 25,00 max. 130,00 PLN
Przelew walutowy zagraniczny 0,15% min. 25,00 max. 130,00 PLN
Przyjęcie przelewu5/11/20 PLN
Wpłata i wypłata w oddziale 0/0 PLN

Konto walutowe PKO BP otworzymy zupełnie bezpłatnie. Prowadzenie rachunku wiąże się z opłatą 5 PLN/mc, chyba że posiadamy rachunek ZŁOTE KONTO lub Platinium (oba są wycofane z oferty). Za realizację przelewu SEPA bank policzy 8 PLN, a za realizację przelewu walutowego w kraju 0,15% kwoty przelewu, lecz maksymalnie 130 PLN. W banku stosowany jest całkiem konkurencyjny (jak na usługi bankowe spread – średnio ok. 5,5% dla EUR, USD oraz GBP).

Za odebranie przelewu walutowego zapłacimy 5 PLN, jeśli będzie to przelew w systemie SEPA. Za odebranie renty lub emerytury z zagranicy zapłacimy 20 PLN. 11 PLN zapłacimy za odbiór każdego innego przelewu walutowego, z opcją kosztów po stronie odbiorcy. Wpłata i wypłata waluty w oddziale jest zupełnie bezpłatna.  Dodatkowo rachunki prowadzone w walucie USD, DKK, NOK, SEK są oprocentowane – 0,1%. Pozostałe rachunki są nieoprocentowane.

Bank oprócz konta walutowego, pozwala również na otwarcie konta walutowego oszczędnościowego. Rachunek jest otwierany bezpłatnie, a za prowadzenie zapłacimy 1 PLN/mc. Dostępne waluty to EUR, USD i CHF. Oprocentowanie jest uzależnione od salda, maksymalnie jest to 0,1% dla EUR, 0,70% dla USD oraz 0,01% dla CHF. Jeden przelew w miesiącu, z tego konta na konto walutowe w PKO BP jest bezpłatny.

Konto walutowe PKO BP – Karta EUR, USD lub GBP

Konto walutowe PKO BP

Opłata za wydanie karty6 EUR
8 USD
5 GBP

Opłata roczna
6 EUR
8 USD
5 GBP
Wypłata w bankomacie w Polsce 1,5 EUR/USD/GBP
Wypłata w bankomacie na świecie 1,5 EUR/USD/GBP

Za wydanie karty Visa do konta walutowego zapłacimy stałą opłatę zależną od waluty rachunku i tyle samo będzie nas kosztowało utrzymanie karty w skali roku. Karta wydawana jest do rachunków prowadzonych w EUR, USD lub GBP, a jej waluta rozliczeniowa to waluta rachunku. Jeśli dokonamy  operacji w walucie, którą obsługuje PKO BP to zostanie ona przeliczona zgodnie z kursem banku.

Jeśli dokonamy transakcji w walucie, której PKO BP nie obsługuje to najpierw zostanie przewalutowana po kursie organizacji płatniczej (Visa) na EUR, a następnie z EUR na PLN po kursie banku. Bank nie pobiera dodatkowej prowizji za takie przewalutowanie.

Dodatkowe korzyści
  • Możliwość zakładania lokat (max 0,7%)
  • Możliwość otwierania kont oszczędnościowych (max 0,7%)
  • Oprocentowanie salda niektórych kont walutowych – 0,1%

Podsumowanie

Konto walutowe PKO BP plasuje się na samym dole rankingu kont walutowych. Stała opłata za prowadzenie rachunku i posiadanie karty nie czyni go zbyt korzystnym. Wysokie opłaty za realizację przelewów krajowych i opłaty za wypłatę z zagranicznych bankomatów również nie powodują, żeby konto walutowe PKO BP deklasowało konkurencję.

Jednym plusem jest zupełnie bezpłatna obsługa kasowa. Opłata za prowadzenie konta oszczędnościowego i dość niskie oprocentowanie takiego rachunku, również nie zachęca do lokowania na nim pieniędzy.

[ezcol_1half]
Plusy

+ Bezpłatne wpłaty i wypłaty w oddziale

[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]
Minusy

– Stała opłata za prowadzenie

– Stała opłata za kartę

– Płatne bankomaty w Polsce i na świecie

– Wysokie koszty przelewów

– Opłata za przyjęcie przelewu

[/ezcol_1half_end]

Rachunek można otworzyć jedynie w oddziale banku. Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią na temat rachunku albo masz jakieś dodatkowe pytanie, to zapraszam do komentowania.