Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Lokaty bankowe to w Polsce jeden z najbardziej powszechnych sposobów lokowania oszczędności. Przede wszystkim jest to jedna z najbardziej bezpiecznych form . Pomimo faktu, że banki (choć dzieje się to niezmiernie rzadko) potrafią upaść, zdecydowana większość Polaków uważa tradycyjną lokatę za najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. W obliczu coraz niższych stóp procentowych, oprocentowanie lokat, na przestrzeni ostatnich lat drastycznie zmalało . Warto więc wiedzieć jak obliczyć odsetki od lokaty i sprawdzić ile pieniędzy otrzymamy za jej założenie.

Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Jak działa lokata?

Na sam początek warto przypomnieć podstawowe cechy lokaty. Lokata to nic innego jak specjalny rachunek, na który wpłacamy środki, a w zamian za to bank wypłaca nam określone odsetki. Lokata zawierana jest na z góry określony okres czasu i zazwyczaj zerwanie lokaty przed jego upływem wiąże się z utratą części, bądź całości odsetek. Oprocentowanie lokaty w zdecydowanej większości jest stałe – wiemy więc dokładnie ile bank zapłaci Nam za jej założenie. Istotnym jest to, że oprocentowanie najczęściej podawane jest w skali roku. Oznacza to, że jeśli bank oferuje lokatę z oprocentowaniem 4% na 3 miesiące, to realne oprocentowanie wynosi ok. 1%. Oprócz tego, od tego jednego procenta należy jeszcze odjąć podatek od dochodów kapitałowych (19% zysku z lokaty), zwany też inaczej podatkiem Belki.

Odsetki od lokaty – jak są kapitalizowane?

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest kapitalizacja odsetek. Jest to częstotliwość dopisywania wygenerowanych odsetek do lokaty. Przykładowo jeśli lokata 12 miesięczna, ma miesięczną kapitalizację odsetek, to bank co miesiąc dolicza odsetki do lokaty zwiększając tym sposobem oprocentowany kapitał. Zdecydowana większość lokat ma jednak ustawioną kapitalizację na koniec jej okresu.

Jak zapewne większość z Was zauważyła, najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie kapitalizacji dziennej. Odsetki codziennie zwiększałyby wtedy kapitał lokaty. Niestety system pobierania podatku Belki zakłada zaokrąglanie podatku od odsetek do pełnych groszy. Oznacza to, że jeżeli dzienne odsetki wyniosłyby 1 gr, to również tyle wyniósłby podatek.

Podatek od odsetek jest automatycznie pobierany przez bank i przekazywany do Urzędu Skarbowego, nie musimy więc robić tego samodzielnie.

Wzór jak obliczyć odsetki od lokaty

Przy pomocy poniższego wzoru, bez problemu obliczymy odsetki od lokaty:

Odsetki = Kwota lokaty x Oprocentowanie / 100 * Okres trwania lokaty / 365 

Co ważne : wyliczona kwota odsetek, to kwota brutto – musimy jeszcze odjąć od niej podatek, w wysokości 19%

Przykładowo obliczmy odsetki od lokaty na kwotę 10 000, założonej na 3 miesiące i oprocentowanej na poziomie 3% w skali roku. 10 000 zł x 3% /100 x 90 / 365 = 73,97 . Oczywiście konieczne jest jeszcze odliczenie podatku Belki, po odjęciu stawki 19 % uzyskujemy 59,91 i taki będzie finalny zysk z tej lokaty.

Poniżej  udostępniam również uniwersalny kalkulator obliczania odsetek z lokat. Kalkulator zakłada kapitalizację odsetek na koniec lokaty (najbardziej popularna forma). Kalkulator wykonany jest w Excelu i można zapisać go na pulpicie, tak żeby zawsze, nawet offline, mieć do niego dostęp i w razie konieczności skorzystać.

Kalkulator odsetek od lokat 

Nigdy więcej nie przegap żadnej promocji! Obserwuj blog Cardholder na Facebooku, Twitterze oraz Google +

Zapisz się do newslettera i otrzymuj ode mnie informacje o najlepszych bankowych promocjach.

lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail